Aktualności
Z życia jednostek wojskowych

04 listopada 2021, 12:30

Odwiedziny Kwater Saperskich - Rembertów 2021

W sobotę - 30 X przedstawiciele Koła Nr 13, płk w st. spocz. Ryszard PINDUR i płk rez. Waldemar KAWKA odwiedzili i zapalili znicze na saperskich mogiłach cmentarza parafialnego w Warszawie – Rembertowie, w tym płk Stanisława PAWŁOWSKIEGO, płk Stanisława SEROCZYŃSKIEGO, płk Zbigniewa WIERZBICKIEGO oraz płk Kazimierza ZDUNKA.

03 listopada 2021, 12:30

Żołnierska pamięć

W czwartkowe popołudnie 28 października 2021 roku, w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, członkowie Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku, uczcili pamięć o żołnierzach poległych w obronie Pułtuska oraz tych, którzy stracili swoje młode życie podczas powojennego rozminowania kraju. Odwiedzono także miejsca wiecznego spoczynku zmarłych saperów, spoczywających na cmentarzach w Pułtusku.

27 kwietnia 2021, 15:30

Obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych w 5. Pułku Inżynieryjnym

W dniu 16 kwietnia br., w 5. Pułku Inżynieryjnym odbył się uroczysty apel z okazji obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych, w ramach którego Zastępca Dowódcy Jednostki Wojskowej ppłk Jerzy Łuszczykiewicz wręczył Odznaki Pamiątkowe oraz tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”, dla wyróżniających się żołnierzy pułku. Ponadto delegacja z 5. Pułku Inżynieryjnego udała się do Rejonu Pamięci Narodowej: Siekierki - Gozdowice - Czelin. W trakcie podróży żołnierze złożyli wiązanki kwiatów, w imieniu całego stanu osobowego jednostki wojskowej przy pomniku "Chwała Poległym Saperom" w Gozdowicach oraz na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

„Święto zostało ustanowione na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego 16 kwietnia 1945 roku.”

27 kwietnia 2021, 15:00, mjr Sylwester Ludwiczak, fotografie p. Patryk Dorocicz

Obchody Święta 2 Pułku Inżynieryjnego, wręczenie proporca honorowego Tytułu Honorowego "Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych"

Miesiąc kwiecień dla żołnierzy i pracowników 2 Pułku Inżynieryjnego im. gen. Jakuba Jasińskiego jest miesiącem szczególnym.

Jest to czas, w którym obchodzone są dwa najważniejsze dla Pułku święta, w dniu 16 kwietnia - Święto Wojsk Inżynieryjnych, a w dniu 19 kwietnia Święto 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego im. gen. Jakuba Jasińskiego, które zostało ustanowione przez Ministra Obrony Narodowej Decyzją Nr 39/MON z dnia 16.02.2012 r. W tym roku uroczysty apel z okazji tych Świąt odbył się 23 kwietnia, podczas którego dokonano również uroczystego wręczenia proporca honorowego Tytułu Honorowego „Przodujący Pododdział Wojsk Lądowych” dla batalionu pontonowego 2 Pułku Inżynieryjnego.

mjr Sylwester Ludwiczak

21 kwietnia 2021, 19:00, Bogusław Bębenek, fotografie Paulina Dąbkowska - Starostwo Powiatowe w Pułtusku

Dzień Sapera w Pułtusku

Pomimo pandemii COVID-19 w Pułtusku pamiętano o Dniu Sapera 16 kwietnia 2021 roku.

16 kwietnia 2021 roku o godz. 12.00, na terenie Domu Polonii w Pułtusku, z okazji obchodzonego Dnia Sapera odbyła się pomimo pandemii COVID-19 (w bardzo ograniczonym składzie osób) uroczystość złożenia kwiatów przy tablicach upamiętniających saperów poległych podczas rozminowaniu północnego Mazowsza oraz Pułtuska.

W tej symbolicznej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych – Urzędu Miasta Pułtusk i Starostwa Pułtuskiego, Dyrekcji Domu Polonii oraz przedstawiciele Zarządu Koła nr 24 SSP im. 1. Batalionu Saperów w Pułtusku.

Bogusław Bębenek

22 stycznia 2021, 21:50, Grzegorz Misiak

Zmiany kadrowe w Zarządzie Inżynierii Wojskowej

W dniu 21 stycznia 2021 r. Szef Zarządu Inżynierii Wojskowej płk Marek WAWRZYNIAK pożegnał odchodzącego ze stanowiska Szefa Oddziału-Zastępcy Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej płk. Adama PRZYGODĘ. Na postawie decyzji Ministra Obrony Narodowej płk dypl. Adam PRZYGODA z dniem 01 lutego 2021 r. został wyznaczony na stanowisko Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Szef Zarządu podziękował płk. Adamowi PRZYGODZIE za czteroletnią współpracę, wspieranie w rozwiązywaniu problemów bieżących i perspektywicznych. Podkreślił, że stanowisko Szefa Oddziału-Zastępcy Szefa Zarządu jest odpowiedzialne, wymagające dużego zaangażowania i wysiłku, gdyż odpowiada za realizację i koordynowanie wielu zadań wymagających współpracy w ramach zarządu.

Pan płk Adam PRZYGODA jest oficerem doświadczonym, zdyscyplinowanym, wymagającym i zaangażowanym w tworzenie dobrej atmosfery służby i pracy w oddziale i zarządzie. Wręczając skromny upominek odchodzącemu Panu płk. Adamowi PRZYGODZIE Szef Zarządu IW życzył dalszych osiągnięć na nowym stanowisku służbowym, dobrego zdrowia i szczęścia żołnierskiego w podejmowaniu  nowych wyzwań.

Korzystając z okazji obecności kadry i pracowników resortu ON Zarządu Inżynierii Wojskowej płk Marek WAWRZYNIAK powitał oficerów przybyłych do Zarządu celem dalszej służby:

  • Pan płk. Marka GOLANA na stanowisko Szefa Oddziału Szkolenia ze stanowiska Dowódcy 1.psap,
  • Pana mjr. Tomasza MIERNIKIEWICZA na stanowisko specjalisty w Oddziale Operacyjnym z 1.psap,
  • Pana mjr. Damiana ZALEWSKIEGO na stanowisko specjalisty w Oddziale Operacyjnym z 2.psap,
  • Pana ppłk. Piotra DUDKA na stanowisko starszego specjalisty w Oddziale Szkolenia z psap,
  • Pana ppłk. Sebastiana NOWAKA na stanowisko starszego specjalisty w Oddziale Zagrożeń Niemilitarnych z 2.pinż.

Przybyłym oficerom życzył sukcesów w służbie na nowych stanowiskach, szybkiej aklimatyzacji i zapoznania się z nowymi obowiązkami, pogratulował awansowanym na wyższe stopnie wojskowe i poprosił kadrę i pracowników RON o stworzenie dobrej atmosfery i udzieleniu wszelkiej pomocy przybyłym w poznaniu specyfiki pracy
w Zarządzie.

Grzegorz Misiak

30 listopada 2020, 21:50, ppor. Kamila Kopernik

Most na rzece Kamienica Nawojowska

Żołnierze 3 Batalionu Inżynieryjnego zakończyli montaż tymczasowego mostu na rzece Kamienica Nawojowska.

W dniach 09 - 28.10.2020 r. żołnierze 3 Niżańskiego Batalionu Inżynieryjnego pod dowództwem ppłk. Radosława PODOLSKIEGO przy współudziale żołnierzy z 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, pod który batalion podlega, realizowali budowę tymczasowej przeprawy mostowej przez rzekę Kamienica Nawojowska w Nowym Sączu. Pomimo niesprzyjającej aury w pierwszych dniach montażu mostu DMS – 65 żołnierze zakończyli budowę tymczasowej przeprawy mostowej przed założonym terminem.

ppor. Kamila Kopernik

22 października 2020, 11:30, Grzegorz Misiak

Likwidacja bomby "Tallboy" w Świnoujściu

12 października br. Saperzy z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zneutralizowała ponad 5 tonową bombę „Tallboy”. "Tallboy" to brytyjska bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Cięższe były jedynie bomby "Grand Slam", które powstały na schemacie "Tallboya", ich waga sięgała blisko 10 ton.

"Wysoki chłopiec" waży ponad pięć ton i ma sześć metrów długości. Nie bez powodu nazywany był superbronią.