W dniu 20 stycznia 2022 r. Rodzina, Saperzy i Piłsudczycy pożegnali w Kościele Garnizonowym i na Cmentarzu w Rembertowie kolegę śp. płk mgr. inż. Ryszarda PINDUR.
W dniu 30 października 2021 r. wraz z płk rez. dr. hab. inż. Waldemarem Kawką zapalał znicze na grobach Saperów na Cmentarzu w Rembertowie.
Śp. płk mgr. Inż. Ryszard PINDUR urodził się 16.06.1938 r. w Nachorce (Kresy Wschodnie). Przeżył z rodziną trudne czasy II wojny światowej opuszczając swoje rodzinne strony. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w 1959 r. został wcielony do wojska do odbycia zasadniczej służby wojskowej, lecz postanowił zostać żołnierzem zawodowym. Jako podchorąży rozpoczął szkolenie w Oficerskiej Szkole Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu w jednej drużynie z podchorążym Bogusławem Saganowskim. Po jej ukończeniu w 1964 r. i uzyskaniu stopnia podporucznik został skierowany do służby w 18 Brygadzie Artylerii na stanowisko dowódcy plutonu.
W brygadzie służył w latach 1962-1964, a następnie skierowany na studia
w Wojskowej Akademii Technicznej które ukończył w 1969 r. i skierowany do służby
w 5 Brygadzie Saperów na stanowisko pomocnik szefa sztabu gdzie przesłużył do 1974 r. Następnie został skierowany do służby w Szefostwie Wojsk Inżynieryjnych MON gdzie latach 1974-1979 pełnił obowiązki na stanowisku oficera oddziału operacyjno-rozpoznawczego. W latach 1979-1983 pełnił służbę w 1 Brygadzie Saperów na stanowisku szefa wydziału operacyjno-rozpoznawczego. Następnie został skierowany do wykonywania obowiązków służbowych w latach 1983-1996 w Inspektoracie Obrony Cywilnej Kraju, gdzie zajmował stanowiska starszego specjalisty oddziału szkolenia i sztabu IOCK.
Ze służby odszedł na własna prośbę w 1996 r.
W czasie służby w 5BSap wiele czasu poświęcał pracom wyburzeniowym obiektów sporządzając dokumentacje techniczną ich niszczenia metodą wybuchową. Brał miedzy innymi udział w wyburzeniu Dworca Głównego w Szczecinie.
Śp. płk mgr. Inż. Ryszard PINDUR był oficerem racjonalnym w działaniu, uczynny, odpowiedzialny i zyczliwy. U przełożonych uzuskiwał zawsze dobre i bardzo dobre oceny. Ceniony był za tzw. wysoka kulturę sztabową opracowanych dokumentów, skromność i koleżeńskość. Cieszył się dużym szacunkiem przełożonych
i podwładnych.
Udzielał się społecznie należąc do Stowarzyszeń i Związków. W czasie trzech kadencji był Członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Saperów Polskich a w ostatnich latach Skarbnikiem w Kole Nr 13 Stowarzyszenia. Był Członkiem Związku Piłsudczyków RP.
Za swoje zasługi mianowany na kolejne stopnie wojskowe do pułkownika włącznie. Odznaczony Krzyżek Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, medalami wojskowymi i resortowymi.
Cześć jego pamięci
Grzegorz Misiak
Newsletter
Członków i sympatyków Stowarzyszenia Saperów Polskich zainteresowanych otrzymywaniem aktualnych wiadomości zapraszamy do subskrypcji Newslettera.
Rejestracja jest dwuetapowa. W pierwszej kolejności należy zapisać się podając swój email. W drugim etapie po otrzymaniu od nas emaila z linkiem aktywacyjnym prosimy o potwierdzenie subskrypcji. Po potwierdzeniu użytkownik zostaje zapisany w bazie subskrybentów i otrzymuje na podany
adres informacje o wydarzeniach.