Forsowanie Odry w 1945 roku było dramatycznym i zwrotnym momentem wojny. Dzięki bohaterskiej i ofiarnej postawie polskie wojska przełamały opór wroga, sforsowały Odrę i otworzyły najkrótszą drogę na Berlin. Było to jedne z kluczowych działań finalizujących zakończenie II wojny światowej.
Uroczyste obchody 77. rocznicy Forsowania Odry, zorganizowane w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, to upamiętnienie wydarzeń z kwietnia 1945 roku. W dniach 16-20 kwietnia 1945 r. 1. Armia Wojska Polskiego przeprowadziła operację Forsowania Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic. W tej operacji brali także udział żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy zbudowali most pontonowy dla 1. Armii Wojska Polskiego. Choć cała operacja zakończyła się rozbiciem niemieckich wojsk, to w wyniku walk śmierć poniosło blisko 2 tysiące polskich żołnierzy. Forsowanie Odry upamiętnia m.in. Pomnik Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, Pomnik Sapera w Gozdowicach, a także „Dzień Sapera” – święto obchodzone 16 kwietnia.
Dziś (sobota 23.04.2022 r.) od godziny 11.00 rozpoczęła się pierwsza część uroczystości w Gozdowicach przy pomniku Chwała Poległym Saperom. Uroczystość w Gozdowicach zabezpieczał 5 Pułk Inżynieryjny ze Szczecina Podjuch. W uroczystości udział wzięli: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, poseł Michał Jach, abp Andrzej Dzięga, burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa, starosta gryfiński Wojciech Konarski, mieszkańcy gminy Mieszkowice, I Wiceprezes ZG Stowarzyszenia Saperów Polskich oraz wielu przyjezdnych gości. Meldunek o gotowości do uroczystości z okazji
77 rocznicy forsowania Odry przyjął Dowódca 12 SDZ gen. dyw. dr Dariusz PARYLAK w asyście Dowódcy 5 Pułku Inżynieryjnego płk. Wojciecha RUDNIKOWICZA. Po przeglądzie kompanii honorowej i powitaniu, Dowódca 12 SDZ zaprosił przybyłych do wspólnego udziału w uroczystości. W uroczystości uczestniczyły również delegacje: Stowarzyszenia Saperów Polskich
z Gorzowa Wielkopolskiego, z Włocławka ze Sztandarem, ze Stargardu i Szczecina Podjuchy.
Wszystkich przybyłych gości powitał Burmistrz Mieszkowic-Andrzej SALWA oraz wygłosił uroczyste przemówienie.
Następnie krótką modlitwę i piękne słowa do przybyłych skierował Arcybiskup Metropolita Szczecińsko-Kamieński Andrzej DZIĘGA.
Po modlitwie, w asyście żołnierzy złożono wieńce pod Pomnikiem Sapera - Pontoniera.
Dalsza część uroczystości odbyła się na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach z udziałem władz państwowych i samorządowych, Płk Wojciechem RUDNIKOWICZEM - Dowódcą 5. Pułku Inżynieryjnego oraz Starszym Podoficerem Dowództwa st. chor. sztab. Waldemarem CHOJNACKIM oraz delegacje Stowarzyszenia Saperów Polskich.
Opracował
Grzegorz Misiak
z wykorzystaniem zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej 5.pinż i 12 SDZ.
Newsletter
Członków i sympatyków Stowarzyszenia Saperów Polskich zainteresowanych otrzymywaniem aktualnych wiadomości zapraszamy do subskrypcji Newslettera.
Rejestracja jest dwuetapowa. W pierwszej kolejności należy zapisać się podając swój email. W drugim etapie po otrzymaniu od nas emaila z linkiem aktywacyjnym prosimy o potwierdzenie subskrypcji. Po potwierdzeniu użytkownik zostaje zapisany w bazie subskrybentów i otrzymuje na podany
adres informacje o wydarzeniach.