Historia i tradycje polskich saperów
Część Druga
autor: mjr rez. Wojciech Leszczyński
W 1914 roku Polski nie było na mapach Europy już od prawie 120 lat, ale do armii zaborców, Niemiec, Rosji i Austro-Węgier, w latach 1914-1918, powołano około 3,4 mln żołnierzy polskiego pochodzenia. Spośród nich 1,4 mln trafiło do armii austriackiej, 1,2 mln do armii rosyjskiej i 800 tys. do armii niemieckiej („Zarys dziejów Polski”, pod red. J. Tazbira). Wiem też, że jak podaje prof. Mieczysław Wrzosek w „Historii oręża polskiego 1795-1939”, w czasie I wojny światowej poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści około 530 tys. Polaków służących w armiach państw zaborczych: ponad 220 tyś. w armii austrowęgierskiej, około 200 tys. w armii rosyjskiej i ponad 110 tys. w armii niemieckiej. Ogromnym dramatem dla Polaków wcielonych do armii zaborczych były nieuniknione walki bratobójcze, o czym tak przejmująco mówi wiersz Edwarda Słońskiego z 1916 roku „Ta co nie zginęła”:
„Rozdzielił nas, mój bracie
Zły los i trzyma straż –
W dwóch wrogich sobie szańcach
Patrzymy sobie w twarz
W okopach pełnych jęku
Wsłuchani w armat huk
Stoimy na wprost siebie –
Ja wróg twój, ty mój wróg”
Jeszcze jedną sprawę trzeba w tym miejscu podkreślić. Działania wojenne prowadzone w latach 1914-1918 właściwie we wszystkich opracowaniach zostały określone jako wojna pozycyjna. A więc okopy, umocnienia, fortyfikacje, „…a czyjeż to dzieło okopy jak nie saperów”, pisze nieoceniony Melchior Wańkowicz.
Zawierucha wojenna lat 1914 – 1018 stwarzała możliwości powrotu do państwowości, do utworzenia po 123 latach nieobecności na mapach Europy Polski wolnej i niepodległej.
W latach poprzedzających wybuch I wojny światowej, doszło do powstania wśród Polaków dwóch głównych orientacji politycznych, prezentujących różne poglądy na sprawę niepodległości Polski. Pierwsza z nich zwana orientacją prorosyjską reprezentowana była przez członków Stowarzyszenia narodowo-demokratycznego, którego głównym ideologiem był Roman Dmowski. Uważali oni, że największym wrogiem Polski są Niemcy i w przypadku wojny należy opowiedzieć się po stronie Rosji.
Natomiast zwolennicy drugiej orientacji, tzw. proaustriackiej kierowali swoje nadzieje w stronę Austro-Węgier. W tej grupie znaleźli się członkowie tzw. obozu niepodległościowego, skupieni wokół Józefa Piłsudskiego, który opowiadał się za ideą walki zbrojnej i przy wsparciu Austrii dążył do utworzenia pod jej bokiem polskich organizacji wojskowych, które w odpowiednim czasie miały wywalczyć niepodległość.
W formacjach polskich tworzonych u boku armii rosyjskiej, w październiku 1914 roku zorganizowano Legiony: puławski i lubelski, a na ich bazie w czerwcu 1916 roku sformowano samodzielną kompanię saperów przy Dywizji strzelców polskich, która później weszła w skład I Korpusu polskiego w Rosji. W lipcu 1914 roku, kompanię tą połączono z 46. batalionem saperów (jednostka rosyjska), tworząc 1. Pułk inżynieryjno-saperski. Po zawarciu w marcu 1918 roku pokoju brzeskiego I Korpus polski zostaje podporządkowany Niemcom, a w maju rozwiązany.
W grudniu 1917 roku zakończyło się formowanie II Korpusu polskiego, w ramach którego przy 4. Dywizji powstał w styczniu 1918 roku 2. Pułk inżynieryjno-saperski, składający się z siedmiu kompanii.
11. maja 1918 roku w ciężkiej bitwie pod Kaniowem II Korpus został rozbity. Pozostały jednak niektóre oddziały i pododdziały, z których gen. Żeligowski sformował na Kubaniu 4. Dywizję strzelców polskich, a przy niej kompanię inżynieryjną, która 15. czerwca 1919 roku, po walkach w rejonie Odessy, powróciła do Polski.
Ponadto, w listopadzie 1918 roku na Syberii powstaje 5. Dywizja strzelców, formowana z byłych jeńców niemieckich i austriackich pochodzenia polskiego, a przy niej powstaje batalion inżynieryjny. Po ciężkich walkach odwrotowych, batalion ten dociera do Harbina, a stamtąd drogą morską w lipcu 1920 roku przybywa do Gdańska i organizacyjnie wchodzi w skład przebywającej już na terenie Polski Armii gen. Hellera.
Do wolnego i wreszcie niepodległego Kraju powracają także, żołnierze 1. i 2. Pułku saperskiego, którzy dają zalążki do ponownego utworzenia już w Polsce, w Warszawie na Mokotowie, dwóch pułków inżynieryjnych, z których jeden przyjął nazwę 1. Pułk Saperów Legionowych im. Tadeusza Kościuszki, a drugi Kaniowski Pułk Saperów.
1. Pułk Saperów Legionowych
Kaniowski Pułk Saperów
Po pierwszych nieudanych próbach, między innymi akcji tzw. kompanii kadrowej i jej powrocie do Galicji, po kolejnych staraniach stronnictw polskich, powstają Legiony Polskie.
W ich skład, w największym skrócie wchodzą trzy brygady: I. Brygada, której dowództwo obejmuje Józef Piłsudski, toczy ciężkie bitwy z Rosjanami pod Limanową i Łowczówkiem nad Dunajcem. Powstała na przełomie kwietnia i maja 1915 roku II Brygada płk Józefa Hallera walczy na Węgrzech i w Galicji wschodniej biorąc udział w bitwach pod Rafajłową, Nadwórną i na Huculszczyźnie. Z kolei, uformowana latem 1915 roku, III. Brygada dowodzona przez płk Stanisława Szeptyckiego bierze udział w walkach na Lubelszczyźnie i Wołyniu.
Pierwszym pododdziałem saperskim utworzonym w formacjach legionowych była kompania saperów utworzona w sierpniu 1914 roku przez por. Mieczysława Dąbkowskiego, wchodząca w skład I. Brygady Legionów Polskich. Kolejną jednostką inżynieryjną był pododdział minerów utworzony w lutym 1915 roku przy Komendzie Legionów, który w czerwcu przekształcono w kompanię techniczną dla potrzeb II. Brygady Legionów.
W grudniu 1916 roku, obie kompanie przeniesiono do Modlina, a następnie w sierpniu 1917 roku rozwiązano.
Pododdziały wojsk inżynieryjnych sformowano także w Armii Hallera, którą często ze względu na niebieski kolor francuskich mundurów jakie nosili jej żołnierze nazywano „błękitną armią”.
Była to polska, ochotnicza formacja wojskowa powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarego z dnia 4. czerwca 1917 roku. Z inicjatywą utworzenia wystąpił Komitet Polski Narodowy Romana Dmowskiego. Trzon armii stanowili Polacy z USA, którzy odpowiedzieli na apel Ignacego Paderewskiego oraz emigranci z Kanady i Francji. W późniejszym okresie doszli Polacy z przebywających we Francji dywizji rosyjskich.
Pierwszym dowódcą Błękitnej Armii był Francuz gen. Louis Archinard. 28. września 1918 roku armia została uznana za „jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską”, a francuskiego dowódcę w październiku zastąpił przybyły spod Kaniowa gen. Józef Haller.
W trakcie tworzenia armii sformowano m.in.:
- 1 batalion inżynieryjny – został zorganizowany w październiku 1917 roku i wszedł w skład 1. Dywizji Strzelców. Po powrocie do Polski zostaje przemianowany na 13. batalion saperów 13. Dywizji Polskiej.
- 2 batalion inżynieryjny – sformowany w kwietniu 1918 roku przy 2. Dywizji Strzelców tzw. „marokańskiej”. Po przybyciu do Kraju bierze udział w walkach na froncie ukraińskim. We wrześniu 1920 roku zostaje przemianowany na 11. batalion saperów.
- 7 batalion inżynieryjny – sformowany w lutym 1919 roku przy francuskim pułku inżynieryjnym. W maju przybywa do Polski i zostaje przemianowany na 18. batalion saperów.
- 14 batalion inżynieryjny – zorganizowany w sierpniu 1918 roku przy 1. Dywizji Strzelców. W styczniu 1919 roku zostaje włączony do Dywizji Szkolnej, a po przetransportowaniu do Kraju, wcielony do 2. Dywizji Piechoty Legionów.
Oprócz wymienionych jednostek, w armii gen. Hallera sformowano także, dwa pododdziały, na bazie których już w Polsce, we wrześniu 1919 roku utworzono 12. batalion saperów 12. Dywizji Piechoty. Był to zorganizowany we Włoszech batalion dla 3. Dywizji Strzelców oraz sformowany z jeńców niemieckich polskiego pochodzenia pododdział inżynieryjny dla 6. Dywizji.
Swoistą bazą dla powstających batalionów inżynieryjnych „błękitnej armii” był szkolny batalion inżynieryjny zorganizowany we Francji (Erigne) przy 6. Pułku Inżynieryjnym. W Polsce, po reorganizacji, utworzono z niego kompanię szkolną dla Oficerskiej Szkoły Inżynierii.
W okresie od kwietnia do czerwca 1919 roku Armia Hallera, licząca wtedy około 70 tysięcy żołnierzy wraz z całym wyposażeniem, została przetransportowana koleją do Polski. Transport odbywał się przez terytorium Niemiec bez broni, którą przewieziono w odrębnych, zaplombowanych wagonach. W nocy z 19. na 20. kwietnia pierwszym pociągiem przekroczył
granicę wraz ze swoim sztabem gen. Haller, który natychmiast z Leszna Wielkopolskiego wysłał depeszę do Józefa Piłsudskiego informując go o tym fakcie.
Pod koniec kwietnia oddziały przetransportowano do Chełma, a w maju 1919 roku żołnierze Hallera zostali wysłani na front polsko – rosyjski, gdzie walczyli głównie z konnicą gen. Siemiona Budionnego.
Z chwilą powstania Państwa Polskiego, 11. listopada 1918 roku, rozpoczęto na podstawie rozkazów ówczesnego Szefa Sztabu Generalnego generała Szeptyckiego, formowanie oddziałów wojsk inżynieryjnych.
W latach 1918 – 1920 sformowano ponad 30 batalionów saperów, 45 kompanii kolejowych i kilka pododdziałów specjalnych. Było to zgodne z ówczesnymi tendencjami i stałym wzrostem znaczenia saperów. Na marginesie należy nadmienić, że wzrost liczebności wojsk inżynieryjnych był uwarunkowany ich znaczeniem na polu walki. Na przykład w czasach napoleońskich saperzy stanowili 1% liczebności armii, na początku I wojny światowej 2%, a w 1920 roku już 7%.
W omawianym okresie zaszczytną kartę chwały wojsk inżynieryjnych stanowi ich udział w powstaniu wielkopolskim i w powstaniach śląskich.
Powstanie wielkopolskie (28.12.1918 – 19.02.1919) było pierwszym zwycięskim powstaniem w walkach narodowo-wyzwoleńczych na ziemiach polskich.
Na podstawie rozkazu Dowództwa Głównego nr 17 z dn. 21.01.1919 roku utworzono Inspektorat Wojsk Technicznych przemianowany później na Inspektorat Wojsk Saperskich z inspektorem, późniejszym pułkownikiem saperów Janem Skoryną na czele.
W powstaniu brały udział dwa bataliony saperów sformowane w Poznaniu – 1. batalion saperów pod dowództwem kapitana Witolda Butlera i 2. batalion dowodzony przez kapitana Wacława Szumańskiego. Istniały również plutony pionierów w 2. i 7. pułku strzelców wielkopolskich, 2. pułku ułanów wielkopolskich, w 1. i 2. pułku rezerwowym oraz Bytomskim pułku strzelców. Saperzy jednostek powstańczych od samego początku brali aktywny udział w walkach, wykonując różne prace minerskie i walcząc jako piechota. Szczególnie wyróżnił się w walkach z Niemcami, w rejonie Rynarzowa i Pamiątkowa, 1. batalion saperów.
W pierwszym powstaniu śląskim (16-24.08.1918) pododdziały inżynieryjne stanowili saperzy-powstańcy z byłych formacji technicznych armii zaborczych i rzemieślników śląskich.
Podczas działań bojowych, pododdziały te zorganizowały w rejonie Grzawy przeprawy przez Wisłę dla wycofujących się powstańców, zbudowały umocnienia polowe i odbudowały most na rzece Brynicy w rejonie Szopienic oraz zniszczyły część linii kolejowej do Gliwic, przez co uniemożliwiły nieprzyjacielowi użycie pociągu pancernego i dowóz posiłków.
Drugie powstanie śląskie (18-25.08.1920) miało charakter podobny do pierwszego. Na uwagę zasługuje fakt zorganizowania specjalnych grup szturmowych powstańców z udziałem saperów, których zadaniem było zdobywanie miejscowości i ważnych obiektów.
Podczas trzeciego powstania śląskiego (02.05. – 05.07.1921) sprawy organizacyjne oddziałów inżynieryjnych Armii Górnego Śląska regulował rozkaz nr 11 z dnia 17.05.1921 roku nakazujący, oprócz drobnych pododdziałów technicznych przy batalionach, organizować po jednej kompanii saperów dla poszczególnych grup taktycznych – Północ, Południe i Wschód.
Jednostką specjalną saperów tzw. dywersyjną, był oddział kapitana Tadeusza Pruszyńskiego, przeznaczony do wykonywania zadań w zakresie paraliżowania obiektów sieci komunikacyjnej i łączności. Oddział ten, działając na tyłach nieprzyjaciela, zapoczątkował wystąpienia zbrojne w trzecim powstaniu.
Zalążkiem naczelnych organów wojsk inżynieryjnych Ministerstwa Spraw Wojskowych była Sekcja Inżynierii Wojskowej powstała 20. listopada 1918 roku. Była ona częścią składową Departamentu Komunikacyjnego i funkcjonowała w składzie trzech referatów: zaopatrzenia, fortyfikacji i ogólnego. Ponadto, 17. maja 1919 roku powołano Inspektorat Inżynierii i Saperów, a w 1920 roku Polowe Szefostwo Inżynierii i Saperów przy Dowództwie Wojska Polskiego, jako organ zabezpieczenia inżynieryjnego pola walki na froncie polsko – radzieckim.
Tocząca się wojna spowodowała, że w organizacji wojsk inżynieryjnych przyjęto zasadę wyposażenia każdej dywizji w jeden batalion saperów. Przy każdej armii utworzono stanowisko dowódcy saperów, któremu podlegały pododdziały saperskie: do pięciu kompanii saperów, kompania mostowa, kompania elektrotechniczna, cztery plutony specjalne, kompania robocza, park saperski i kompania pontonowa.
W lutym 1920 roku na froncie polsko-radzieckim, w działaniach bojowych brało udział 21 batalionów saperów oraz pododdziały podległe dowództwom saperów armii.
Wojna polsko-radziecka miała charakter manewrowy, dlatego też pododdziały saperskie ze względu na specyfikę swoich zadań były używane w różny sposób. Najogólniej można powiedzieć, że wykonywały zadania w zakresie:
- fortyfikacyjnej rozbudowy terenu,
- wykonywania niszczeń na szlakach komunikacyjnych i drogowych,
- organizowania i utrzymania przepraw.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że oddziały saperskie często były używane jako pododdziały piechoty, co było powodem ogromnych strat wśród tych, tak bardzo potrzebnych w każdej armii, specjalistów wojskowych.
Wojska inżynieryjno-saperskie w wojnie 1919 – 1920 roku wykonały:
- rozbudowę fortyfikacyjną na prawym i lewym brzegu Dniepru,
- przygotowały do obrony linię Brześć – Osowiec,
- rozbudowały linię obrony Zamościa,
- przygotowały do obrony Lwów,
- ufortyfikowały przedmoście warszawskie w zakresie obrony, a w szczególności Beniaminów, Radzymin i Modlin,
- prowadziły działania jako pododdziały piechoty.
Po zakończeniu wojny z bolszewikami w dziejach wojsk inżynieryjno-saperskich lat 1921 – 1939 można wyróżnić trzy zasadnicze okresy:
1921 – 1929 – Po działaniach wojennych następuje okres demobilizacji wojska i przejście na etaty pokojowe. W wojskach inżynieryjno-saperskich proces ten rozpoczął się w listopadzie 1920 roku. Na szczeblu Ministerstwa Spraw Wojskowych powstał Departament V – Inżynierii i saperów. W jednostkach liniowych dokonano zmian polegających na przeorganizowaniu 30 batalionów w 10 pułków saperów i 3 pułki saperów kolejowych. Wydzielono także, kilka jednostek specjalistycznych. Jednostki saperskie dyslokowano w Modlinie, Puławach, Wilnie, Sandomierzu, Krakowie, Przemyślu, Poznaniu, Toruniu, Brześciu, Jabłonnej, Kazuniu, Nowym Dworze i Warszawie (Oficerska Szkoła Saperów).
1929 – 1936 – Okres ten, będący następstwem zmian dokonywanych w strukturze sił zbrojnych po zamachu majowym 1926 roku rozpoczął się reorganizacją kierowniczych struktur. Oddzielono sprawy dowodzenia (organizacja, szkolenie, mobilizacja), od spraw administrowania i zaopatrzenia materiałowo technicznego. Szefostwo Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych zastąpiono w 1934 roku Dowództwem Saperów.
W jednostkach liniowych przeprowadzana reorganizacja objęła:
- oddzielenie dowodzenia od administrowania,
- połączenie oddziałów saperów z oddziałami saperów kolejowych,
- zespolenie kształcenia kadry zawodowej i oficerów rezerwy w Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie.